Kino Bułgarska 19

Zwycięzca Sundance 2013 w Kinie Bułgarska 19 – Replika XX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2013″

plakat_2013_ok.cdr

Najlepsze polskie kino dokumentalne z ostatnich miesięcy będziemy mogli zobaczyć jeszcze dzisiaj, w środę 17 kwietnia o godz. 20:15 w ramach repliki jednego z najbardziej oryginalnych festiwali filmowych „PROWINCJONALIA 2013″ we Wrześni. W programie znalazły się cztery znakomite filmy: „Gwizdek” w reż. Grzegorza Zaricznego, Grand Prix w konkursie filmów krótkometrażowych na Festiwalu w Sundance 2013; „Rogalik” w reż. Pawła Ziemilskiego, wyróżniony nagrodą „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”; „Wytnij Wklej” w reż. Rafała Samusika, nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie w kategorii najlepszy film krótkometrażowy oraz „Dzieci Kotana” w reż Mirosława Dembińskiego, zwycięzca Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End” i Festiwalu Prowincjonalia 2013 w kategorii najlepszy film dokumentalny.

Karnet na wszystkie pokazy – 12 zł. Zapraszamy.
GWIZDEK, 12′,  reż. Grzegorz Zariczny (Zwycięzca Sundance 2013)

 gwizdek

Marcin to młody chłopak z małej miejscowości pod Krakowem. Niespiesznie wkracza w dorosłe życie. Nie podoba się to matce, która oczekuje od niego konkretnych decyzji i działań – znalezienia lepszej pracy i przyszłej żony. Ponadto Marcin jest też początkującym sędzią piłkarskim – co tydzień na meczach amatorskich drużyn musi wysłuchiwać niewybrednych komentarzy i ocen swojej pracy wygłaszanych przez piłkarzy i kibiców… 

ROGALIK, 17′,  reż. Paweł Ziemilski („Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”)

rogalik

Przemieszczamy się wśród ludzi i przedmiotów, poznajemy świat zwykle spychany na margines. Podróż ta ma w sobie coś z sennej wizji. Kim są ci ludzie obserwowani jak w wielkim akwarium? I jaka jest nasza pozycja wobec nich?  

WYTNIJ WKLEJ, 29′,  reż. Rafał Samusik (Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie w kategorii najlepszy film krótkometrażowy)

wytnij wklej

Kilkanaście godzin od momentu śmierci człowieka to czas, w którym zamyka się szansa na życie innej osoby. „Wytnij Wklej” to trzymający w napięciu metafizyczny dokument akcji, gdzie zamiast strzelanin i pościgów widzimy momenty, w których naprawdę waży się to, co najważniejsze. Wydarzenia w filmie składają się na przejmującą panoramę ludzkich tragedii i małych zwycięstw, walki o życie i bezczynnego oczekiwania na ratunek. 

DZIECI KOTANA, 66′,  reż. Mirosław Dembiński (Zwycięzca Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End” i Festiwalu Prowincjonalia 2013 w kategorii najlepszy film dokumentalny)

dzieci kotana

W 10 lat po śmierci Marka Kotańskiego w kilkudziesięciu ośrodkach Monaru, tysiące młodych ludzi wciąż próbuje żyć według zasady, którą „Kotan” określił słowami: „daj siebie innym”. Film opowiada o Bogusi i Adamie, liderach ośrodka w Nowolipsku oraz ich podopiecznych.

Partnerzy