Kino Bułgarska 19

ZIMNE OGNIE

reż. Santi Trullenque, prod. Hiszpania, 2022 r., czas projekcji: 116 min.

0a45fbaed70a274a5e9d552f067e11a8

Nagłe wdarcie się wojny w ubogą i nudną codzienność mieszkańców staje się momentem próby dla ludzkich charakterów i moralności, a na jaw zaczynają wychodzić dawno skrywane sekrety…

„Zimne ognie” to unikalne w skali całej historii kina spojrzenie na II Wojnę Światową z perspektywy malutkiej i formalnie neutralnej Andory. Ten górski kraj, zamieszkały wtedy przez ledwie około 5 tysięcy mieszkańców, pełnił kluczową rolę korytarza przemytniczego między frankistowską Hiszpanią a Francją Vishy.

Czerpiąc ze swoich wielkich poprzedników – Victora Erice i nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem Carli Simón – kataloński twórca Santi Trullenque maluje obraz codzienności osadzonej w tradycji małej górskiej wioski w Andorze. Względny spokój zostaje zakłócony przez przybycie uciekającej przed nazistami grupy polskich Żydów z matematykiem Marianem (Ksawery Szlenkier) na czele, którzy za wszelką cenę pragną dostać się do Hiszpanii. Pogonią dowodzi bezwzględny i krwawy Lars Günther (Daniel Horvath), który nie cofnie się przed niczym by ich znaleźć i zamordować.

Zobacz zwiastun

Najbliższe projekcje

Partnerzy